Eeltöötlus

Kontakt:
Valdeku 132          color@inlook.ee                    Tallinn 11216         Tel.: 6 585 708
E-R 7.30-16.00

Küsi >.

Inlook Color OÜ kollektiivpuhkus 15.-28.07.2024

  

Värvi valik

Eri toodetele erinev pulbervärv
Pulbervärv valitakse selle järgi, millises keskkonnas ja millistel tingimustel hakatakse värvitud toodet kasutama.

Välikonstruktsioonide ja -osade pulbervärv
Hoonete välikonstruktsioonide ja -osade värvimiseks kasutatakse harilikult polüestervaigu baasil valmistatud pulbervärvi. Kasutuskeskkonnast lähtuvalt tuleb need tooted värvida ultraviolettkiirguse- ja ilmastikukindla värviga. Selline pulbervärv luitub aeglasemini ja püsib kauem läikiv. Pealegi on see värv vastupidavam leeliseliste ainete (näiteks ehitusel kasutatavate lahustite) suhtes, mille pritsmeid ehituse ajal sageli värvitud toodetele satub. Välikonstruktsioonide ja -osade pulbervärv on elastsem ja pehmem kui muude segude värvid. See on oluline omadus, sest võimaldab tooteid pärast värvimist mehaaniliselt töödelda. Näiteks, värvitud aknaprofiile lõigatakse eri pikkusteks, neisse lüüakse või freesitakse vee äravoolu, linkide ja lukkude avausi.

Sisekonstruktsioonide ja -osade pulbervärv
Siseruumides kasutatavaid tooteid värvitakse tavaliselt epoksüvaigu või polüester- ja epoksüvaigu segu baasil valmistatud värviga. See on välikonstruktsioonide värviga võrreldes kõvem, kulumiskindlam ja vastupidavam mitmesuguste majapidamises kasutatavate kemikaalide suhtes. Selle värviga värvitakse santehnika- ja kütteseadmeid, elamumööblit ja kodutehnikat.

Eriotstarbeliste toodete pulbervärv
Akrüülvaigu baasil valmistatav pulbervärv on väga kõva ja kemikaalikindel. Seda kasutatakse koolide, kontorite, ujulate ja spordisaalide riietusruumide mööbli, samuti kirjutustahvlite värvimiseks. Lisaks värvitakse sellega hoonete alumiste korruste fassaade ja kaitsevõresid, mis soditakse tihtipeale täis või määritakse muud moodi. Tänu värvi erilisele kemikaalikindlusele saab rikutud tooted spetsiaalsete puhastitega hõlpsasti puhtaks. Akrüülvaigu värvi esitletakse sageli kui grafitikindlat värvi.

Ultraviolettkiirguse- ja ilmastikukindlus
Hoonete konstruktsioonides esinevad värvitud tooted on tihti kasutusel sama kaua kui hoone ise, seepärast on värvkatte vananemiskindlus väga tähtis. Vananemist määratletakse kui aja jooksul värvkattes toimuvate pöördumatute füüsiliste ja keemiliste protsesside kogumit. Seda mõjutavad sellised tegurid nagu kiirgus, temperatuur ja niiskus. Peamine vananemistegur on siiski päikesekiirgus.

Värvitootjad kontrollivad oma värve enne turuletulekut rahvusvahelistes standardites sätestatud meetoditega. Neist peamine on kiirendatud kunstliku ilmastikumõju katse, mis võimaldab kindlaks määrata ultraviolettkiirguse mõju ja korrosioonikindluse. Ent eriliste (karmide) ilmastikutingimuste tõttu ei ole need katsed piisavad. Kõikide olulisemate värvi kvaliteedinõudeid sätestavate organisatsioonide (GSB International, Qualicoat ja ASTM) nõuete järgi tuleb värv testida loomulikes ilmastikutingimustes. Harilikult kulub selliste katsete peale aasta või rohkem. Need tehakse USAs Florida osariigis.

Lõuna-Florida keskkond on terves maailmas tunnistatud etalonpaigaks välitingimustes kasutatavate toodete katsetusteks loomulikes ilmastikutingimustes. Selles piirkonnas on lähistroopiline kliima. Niiskus, kõrge temperatuur ja väga tugev päikesekiirgus loovad toodete ekspluateerimisomaduste ja vastupidavuse testimiseks täiuslikult karmid tingimused. Florida kliima ühe aasta mõju värvile on sama mis Kesk-Euroopa ilmastiku mõju 3–4 aastaga.

GSB Internationali ja Qualicoati normides on sätestatud, et hooneehituses kasutatavate toodete värvimiseks ettenähtud standardklassi värvi tuleb Floridas aasta aega testida. Nimetatud organisatsioonid kiidavad heaks üksnes sellised värvid. Inlook Color OÜ kasutab värvimiseks ainult GSB Internationali ja Qualicoati heakskiidetud värve.

Värv, läige, efekt ja pealispind
Kliendi soovi täpseks täitmiseks ja tootele õige värvi andmiseks kasutame teatud värvipalette. Need on justkui standardid, mis aitavad värvi täpselt valida ja määratleda.

Eestis on kaks populaarseimat värvipaletti:


Värvitud tootele ei anna ilmet mitte üksnes katte värvus – tänu erilistele komponendilisanditele saab pinnale anda mitmesuguseid (metalliku, pärlmutri) efekte ja iselaadset läiget, pind võib olla sile või struktuuriline.

Kui tellija ei märgi teisiti, värvime tooted tavaliselt siledapinnalise värviga, mille läikivus on 70 läikeühikut (ISO 2813 järgi: 65–85 R´/60°).

Pidage meeles, et:

  • pulbervärv valitakse vastavalt toote kasutustingimustele;
  • värvkate vananeb – värv luitub, läige tuhmub;
  • ehitusel kasutatavate toodete värvi testitakse kiirendatud tehislikes ilmastikutingimustes, kuid olulisim test on katse loomulikes kliimatingimustes;
  • organisatsioonid GSB International ja Qualicoat kiidavad heaks üksnes loomulikes ilmastikutingimustes testitud värvid;
  • meie värvime ainult GSB Internationali ja/või Qualicoati heakskiidetud värvidega (kui tellija ei soovi teisiti).